REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Ten weekend był wyjątkowy i upłynął pod znakiem pieśni żywieckich i nie tylko.

Jednym słowem - prawdziwe święto pieśni.
 I Święto Pieśni – przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl, bo taką nazwę nosi to wydarzenie, jest finałem dwuletniego projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, przypomnienie i zachowanie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie.

Grupa ekspertów wyłoniła ze wszystkich zgłoszeń 33 osoby, które wystąpiły w koncercie laureatów, prezentując swoje utwory, a wcześniej wzięły udział w cyklu warsztatów śpiewu białego. W trakcie tych dwóch dni uczestnicy zaprezentowali pieśni swojego regionu, a także poznali melodie z różnych regionów Polski oraz pieśni naszych sąsiadów z zagranicy.

I Święto Pieśni to także  okazja do wspólnego śpiewania – nie tylko solowego, lecz także grupowego – poznania możliwości swojego głosu i dziękowania śpiewem za ten dar. To także czas integracji, nauki podczas warsztatów i prelekcji oraz dobrej zabawy. Niezwykłym wydarzeniem dla laureatów była również możliwość zapoznania się z historią i życiem Mistrzyń Tradycji Beskidu Żywieckiego – sióstr Zofii i Józefy Sordyl.

 Na zakończenie koncertu finałowego została wręczona nagroda specjalna – „Sordylki 2017”, która trafiła do Ogniska Fundacji Braci Golec do Jeleśni.

Więcej zdjęć

 

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE