REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Młodzież z czterech szkół ponadgimnazjalnych w Żywcu ruszyła

w ubiegłym tygodniu na ulice miasta, aby w ramach projektu „Ekoedukatorzy” rozmawiać z mieszkańcami Żywiecczyzny na temat działań związanych z poprawą jakości powietrza oraz odpowiedniej segregacji śmieci. W ramach projektu posadzonych zostanie także 350 drzew, które wzmocnią kapitał przyrodniczy miasta.

W piątek 20 października w Żywcu odbyła się gra miejska będąca podsumowaniem projektu „Ekoedukatorzy” prowadzonego przez Żywiecką Fundację Rozwoju wspólnie z Grupą Żywiec. W ramach projektu eksperci w zakresie sortowania odpadów oraz kwestii związanych z zanieczyszczeniem powietrza przeszkolili 50 młodych ludzi, po to żeby porozmawiali z mieszkańcami miasta na temat segregacji odpadów i przeciwdziałania zjawisku smogu w ramach specjalnej gry miejskiej. Młodzież zbierała punkty za każde odwiedzone miejsce, a także za prawidłowe rozwiązane zadań ekologicznych w punktach kontrolnych. W ekologicznej grze wzięły udział 4 szkoły ponadgimnazjalne z Żywca: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. AK w Żywcu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego.

Żywiecka Fundacja Rozwoju od lat zajmuje się edukacją ekologiczną mieszkańców Żywca i okolic, w tym walką ze smogiem, stanowiącym jeden z głównych problemów tego regionu. Smog był także jednym z głównych wyzwań wskazywanych przez mieszkańców podczas tegorocznego Dialogu Społecznego prowadzonego przez Grupę Żywiec.

Na projekt Ekoedukatorzy składają się trzy elementy: wiedza, ludzie i przyroda. Poprzez warsztaty dla wolontariuszu wzmocniliśmy świadomość zarówno uczniów, jak i mieszkańców, a sadząc 350 drzew w Żywcu wzmocnimy kapitał przyrodniczy, który odwdzięczy nam się troską o nasze miasto – mówi Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

Mieszkańcy, którzy w trakcie wizyty Ekoedukatorów poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania krótkiego quizu ekologicznego, otrzymali talon na odbiór sadzonki głogu czerwonego. Zwycięzcą gry miejskiej została młodzież z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie projektu Ekoedukatorzy wraz z wolontariuszami Fundacji oraz pracownikami Grupy Żywiec zasadzili ponad 40 drzewek (na ul. Tetmajera oraz na ul. Nowej). Łącznie w ramach akcji w mieście pojawi się 350 nowych drzew, a 50 z nich zostało przekazanych przez organizatorów projektu na odbudowę zniszczonego huraganem parku Habsburgów.

Kupony na sadzonki rozdane mieszkańcom w ramach gry miejskiej można odbierać w siedzibie Żywieckiej Fundacji Rozwoju – ul. Dworcowa 2, do 27 października, w godzinach 12:00 – 15:00.

Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE