REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Czy czeka nas zima stulecia?
Gdy dużo grzybów, to i dużo śniegu. Dużo myszy, które wciskaja w każdą szczelinę ciepłego domu - szybka i mroźna zima. Jakie jeszcze prognozy, wynikające z mądrości ludowych znamy? Całe mnóstwo. Ale mamy i prognozy synoptyków, a te często różne są od ludowych prawd. Ale jak to w życiu prawda zazwyczaj leży pośrodku,a ostatnie słowo i tak należy do przyrody.
Co więc z zimą?
Zaglądamy na portal pogodajnia.pl, który podaje:
Styczeń
Zacznijmy więc od stycznia. W tym okresie synoptycy w ciągu dnia zapowiadają temperatury sięgające od 2 do -2 stopni Celsjusza, przy czym ma być naprawdę wiele całkiem słonecznych dni lub takich, podczas których pojawi się niewielkie zachmurzenie. Całkowicie pochmurny ma być okres od 4 do 9 stycznia, później 9 stycznia, okres między 12 a 26 stycznia. Na koniec miesiąca czeka nas rozpogodzenie. Opady deszczu prognozowane są na 5, 12, 13 i 21 stycznia. Wieczorami oraz w nocy temperatura powietrza ma wynosić od -1 do -7 stopni Celsjusza.
Luty
Luty nie będzie chłodniejszy. W tym okresie w dzień synoptycy zapowiadają od -1 do nawet 6 stopni Celsjusza! Najwyższe temperatury powietrza zagoszczą w centrum kraju pod koniec miesiąca. Będzie sporo słońca, zachmurzenie pojawi się 2, 3, w okresie między 7 a 11 lutym, później 16 lutego i między 19 a 24 lutym. W tym okresie opady deszczu zapowiadane są na 2, 11 i 19 dzień miesiąca. Wieczorami oraz nocami będzie nadal chłodno, z temperaturą wynoszącą od -1 do -6 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca również noce mają być najcieplejsze, z 1 lub 2 stopniami mrozu.
Marzec
Marzec jest okresem kończącym zimową pogodę. W tym czasie dla centralnej Polski synoptycy prognozują od 4 do nawet 10 stopni Celsjusza pod koniec miesiąca. Przymrozki w dzień odejdą już w niepamięć, minusowa temperatura będzie jeszcze tylko w nocy – od -1 stopni Celsjusza na początku miesiąca do nawet 3 stopni na plusie na jego zakończenie. Pojawi się już wiele słonecznych dni i mała ilość opadów deszczu – prognozy mówią, że będzie padać na 31 marca.
 
Portal meteomodel.pl natomiast prognozuje:
"Z uśrednionej wiązki prognozy MetOffice wynika, że czeka nas zima ciepła, z temperaturami o 1 – 1.5°C przekraczającymi normę wieloletnią.
Szanse na zimę ciepłą wg październikowej prognozy MetOffice wynoszą około 70%"
 
Znany klimatolog Judah Cohen prognozuje, że tegoroczna zima może być w Polsce bardzo mroźna. Ma to związek z pokrywą śnieżną na Syberii. Cohen zauważa, że poziom pokrywy śnieżnej na Syberii znacznie przewyższa normę. To z kolei powoduje, że syberyjski wyż może być w tym roku bardzo silny. Wyż wywołuje napływ zimnego i suchego powietrza, które sprawia, że temperatury mocno spadają.
 
Jest i wróżba górali:
"Bociany wcześnie odleciały, koty od dawna bardzo dużo jedzą i tyją, motyle admirały wcześnie pochowały się w garażu, pająki z ogrodu usiłują pchać się do domu (nie do drewutni, jak zwykle) - optymistycznie to nie wygląda."
Wszystkie
Z regionu
Beskid997
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE