REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Zgodnie z ostrzeżeniami

deszcz przechodzi w śnieg, a temperatura spada, co oznacza, że niebawem większa część kraju będzie już zabielona. Porywisty wiatr wznieca zawieje, które utrudniają ruch drogowy. Co się będzie działo w najbliższych godzinach?

IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem, silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Nowy, 2019 rok, w pogodzie rozpoczyna się od dynamicznej zmiany aury. Po ciepłym, deszczowym oraz wietrznym 1 stycznia 2019 r, napływ chłodnego powietrza z północy przyniesie ochłodzenie, występować będą opady śniegu, na obszarach podgórskich intensywne, nadal występował będzie również silny i porywisty wiatr" - informuje IMGW. 

Do Polski z północy spływa coraz zimniejsze powietrze znad Arktyki. Temperatura, która jeszcze wczoraj sięgała miejscami nawet 8 stopni, obecnie zbliża się do zera, a w drugiej połowie dnia będzie już na minusie.

Im jest zimniej, tym deszcz częściej miesza się ze śniegiem, aż ostatecznie przejdzie w śnieg, który zacznie nam zabielać krajobrazy. Miejscami opady mogą mieć charakter śnieżyc, zwłaszcza na terenach górzystych i nad morzem.

Część kraju jest już w śniegu, którego miejscami na południu, wschodzie i nad Zatoką Gdańską jest już od 1 do 3 cm, ale wciąż przybywa. Coraz mocniej sypie też w górach. W Karpatach w ciągu doby przybyło nawet 10 cm białego puchu, jednak w ciągu kolejnych 2 dni przyrost będzie jeszcze większy, nawet o ponad 20 cm. Oznacza to niekorzystne warunki turystyczne, a także wzrost zagrożenia lawinowego.

W czwartek (3.01) nadal będzie sypać śnieg, chwilami obficie. Najdłużej opady utrzymają się nad regionami wschodnimi, południowymi i centralnymi. Na większym obszarze kraju będzie lekko poniżej zera, jedynie na zachodzie nadal będzie na plusie.

Stale przyrastająca pokrywa śnieżna będzie już miała grubość od 1-2 cm na zachodzie przez 3-6 cm na większym obszarze do nawet powyżej 10 cm na południu i południowym wschodzie. W górach przybędzie nawet pół metra białego puchu sprawiając, że warunki narciarskie jeszcze bardziej się polepszą.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Beskid997
Gmina Węgierska Górka
Gmina Rajcza
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Sport
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE