REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

To jedna z najwyżej położonych parafii na Żywiecczyźnie,

a zarazem najmniejsza, bo w 2012 roku liczyła...282 wiernych. W Koszarawie Bystrej mieści się  Klasztor i kościół pod wezwaniem Stygmatów świętego Franciszka. 

"Rodzimy się, żyjemy, rozwijamy się, pracujemy i umieramy w majestacie gór..."

franciszkanie2

Placówka w Koszarawie bierze początek od wakacyjnych wypraw duszpasterskich w Beskidzie Żywieckim, które zapoczątkowały sprawowanie liturgii w przysiółku Bystra koło Koszarawy. Pobyty te przerodziły się w stałą rezydencję kapłana z prowincji, co stopniowo doprowadziło do tego, że 29.06.1985 roku metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski utworzył w tym miejscu stały ośrodek duszpasterski, który powierzył naszej prowincji.

Parafia została erygowana 1.09.1989 roku. Poświęcenie blaszanej kaplicy nastąpiło 4.10.1989 roku. Do tego czasu Msze święte odprawiano w tymczasowej kaplicy w domu prywatnym.

Budowa klasztoru zaczęła się w 1993 roku, a kościoła w 1998 roku.

Franciszkanie...

Franciszkanina można łatwo rozpoznać po stroju zakonnym, który nie zmienił się od wieków. Strój ten składa się z brązowej tuniki w kształcie krzyża, kaptura oraz białego sznura z trzema węzłami - kolor brązowy ma oznaczać, jak chciał św. Franciszek, barwę prochu ziemi, trzy węzły na sznurze oznaczają trzy śluby: życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. 

franciszkanie3

 

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe znajdziemy zawsze w kościołach Franciszkańskich. Od początku swej działalności bracia prowadzili życie kontemplacyjno - apostolskie tzn. modlitwa, kontemplacja i działalność apostolska są zasadniczą treścią franciszkańskiego życia.

Wszystkie
Z regionu
Gmina Milówka
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Rajcza
Beskid997
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE