REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

 W dniu 23 sierpnia 2018 r. na Hali Rycerzowej

odbył się Zbór Wołoski czyli spotkanie ludzi gór  którzy świadomi swojej tożsamości karpackiej wywodzącej się z kolonizacji wołoskiej tych terenów przybyli na szczyt Małej Rycerzowej, aby uczcić 500 lecie powstania gospodarki szałasnej na Rycerzowej. Na tę okoliczność na obelisku skalnym zamontowana została granitowa tablica pamiątkowa z wizerunkiem szałasu i laski wołoskiej, która jest elementem transgranicznego polsko-słowackiego projektu pod nazwą ''Szlak Kultury Wołoskiej''. Jest to trzecia lokalizacja takiej tablicy w polskich Karpatach a pierwsza i jedyna w Beskidzie Żywieckim. Pierwsza powstała na Turbaczu w 2016 roku w Gorcach. Druga w 2017 roku na Hali Baraniej w Beskidzie Śląskim.

zbojnicy2

               Na to wyjątkowe i jedyne wydarzenie zawitali: Zespół Regionalny "Koniaków'' pod kierownictwem Pani Urszuli Gruszki, Zespół Regionalny ''Młode Juhasy" z Ujsół pod kierownictwem Czesława Kobielusa i Gabrysi Biegun, Kapela Góralska Antoniego Gluzy ze Szczyrku, Kompania Zbójecka Grzegorza Brodki z Cięciny, Prezes Towarzystwa "Produkt Górski"- Andrzej Gąsienica Makowski, Działacze słowackiej kultury pasterskiej z Oravskiej Polhory, Zazrivej, Terhowej, Oravskiej Lesnej. Do wydarzenia licznie dołączyli wypoczywający w naszej Gminie'' letnicy'' oraz turyści przemierzający beskidzkie szlaki

               Oprócz pięknej pogody i bajecznych górskich krajobrazów każdy mógł skosztować: gulaszu, pieczonego barana, świeżo zrobionego bundzu, kanapek z bryndzą, smalcem ogórkiem a do popicia wybornego kompotu owocowego. Złotą śliwowicą uczestników raczył organizator spotkania Marian Sporek.

zbojnicy3

 

               Szczególne podziękowania w imieniu organizatorów składam za kulinaria: dla Bogusławy Sporek i Lucyny Miękiny, za transport gości: dla OSP Glinka, OSP Soblówka, Andrzeja Bryji ze Złatnej, Mateusza Micorka Z Rycerki Górnej, za wywóz stołów, ław. namiotów oraz zwózkę worków ze śmieciami dla: Z.U.K.w Ujsołach a szczególne dzięki dla Jana Lacha z Petkówki za podstawiony góralski zaprzęg konny z bryczką, który był wielką i niecodzienną atrakcja zwłaszcza dla młodzieży i dzieci.

Marian Sporek

Wszystkie
Beskid997
Gmina Milówka
Z regionu
Gmina Rajcza
Gmina Węgierska Górka
Sport
Żywiec
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE