REKLAMA

reklama

                      

Premiera filmu "Przestrzeń rzeczy niesamowitych"
Fot. Elwira Surdy

Premiera filmu "Przestrzeń rzeczy niesamowitych"

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie o charakterze muzyczno-filmowym.

Podczas wieczoru wyświetlony zostanie film "Przestrzeń rzeczy niesamowitych" a na scenie muzycznej gościnnie wystąpią: DudySkrzypce oraz Mustapha El Boudani. Spotykamy sie 5 marca o godzinie 18 w Klubokawiarni Aqwarium

DudySkrzypce, kapela wykonuje tradycyjną muzykę góralską z Beskidu żywieckiego . Współpracujący ze sobą od lat muzycy, chcąc wspólnie wykonywać archaiczną muzykę swojego regionu postanowili stworzyć duet w tradycyjnym składzie: skrzypce i dudy żywieckie. Obydwoje prowadzą zajęcia w Fundacji Braci Golec, gdzie uczą kolejne pokolenia grać muzykę góralską. Zaangażowani w kulturę regionu współorganizują tradycyjne potańcówki oraz warsztaty muzyki góralskiej.

Marta Matuszna – skrzypce, śpiew
Pochodzi z Lalik z rodziny o pokoleniowych tradycjach muzycznych. Od najmłodszych lat związana z zespołami regionalnymi w Beskidzie żywieckim. Gra także z zespołem „Besquidians” oraz w zespole „Skład Niearchaiczny”

Rafał Bałaś – dudy żywieckie, piszczałki
Pochodzi z Żywca, od najmłodszych lat uczył się gry na instrumentach ludowych. . Budowniczy instrumentów ludowych a w szczególności dud żywieckich. Kontrabasista w etno-jazzowym zespole „Besquidians” i w zespole „Skład Niearchaiczny”.

Mustapha El Boudani, urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni . W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny stroju Nomadów.

"Przestrzeń rzeczy niesamowitych" reż. Elwira Surdy to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający mu-zyczny dorobek Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project.Zdjęcia do dokumentu realizowane były na terenie Polski oraz Królestwa Maroka, gdzie kamera uczestni- czyła w XIV Międzynarodowym Festiwalu Nomadów.W ramach łączenia kultur na marokańskiej scenie wystąpiły polskie zespoły m.in.Kapela Dudyskrzypce i siostry Kamila i Martyna Pońc.

scenariusz, reżyseria: Elwira Surdy zdjęcia: Elwira Surdy, Mateusz Jachym

 

Przeczytaj także

 REKLAMA