REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Magia wzorów i... kolorów!

Magia wzorów i... kolorów!

Nie wyglądają jak prawdziwe.

Sprawiają wrażenie domków z piernika przyozdobionych lukrem. Tymczasem ten unikat na skalę europejską znajduje się w okolicach Żiliny. Mowa o Cicmanach, niewielkiej słowackiej wiosce. Zamieszkuje ją 150 osób! 

Zespół 136 domów w Čičmanach objęto w latach 70. XX wieku opieką konserwatorską ze względu na tradycyjne techniki budowy oraz unikatową białą ornamentykę  ścian. Ustna tradycja przekazuje, że sposobu na uniknięcie nagrzewania się domów poprzez malowanie ich na biało wapnem, nauczyli mieszkańców w XIV wieku bułgarscy osadnicy. Inne uzasadnienia celu i symboliki wzorów odnoszą się m.in. do powiązania ich z lokalnym strojem ludowym. 

Po wielu pożarach i współcześnie dokonywanych zmianach w zabudowie wsi, ostatecznie od wdrożenia ochrony, najstarsze budynki mają nie więcej niż 200 lat.

cicmanypixa1

 

Początki osadnictwa w Cicmanach sięgają XIII w. Legenda mówi o bułgarskich osadnikach przybyłych w to miejsce w kolejnym stuleciu. Mieli oni podobno nauczyć tutejszych mieszkańców sposobu malowania chat na biało, w celu ochrony przed słońcem. Nie wiadomo jednak, czy tradycja ta sięga tak daleko wstecz, gdyż najstarsze z nich nie mają więcej niż 200 lat.

Spośród całej zabudowy  zdecydowanie wyróżnia się dwupiętrowy Dom Radena (nr 137), zrekonstruowany po pożarze w latach 50. XX w. Mieści się w nim muzeum. Znajdują się tam przedmioty codziennego użytku, a odwiedzający uzyska tu informacje o życiu mieszkańców. Zobaczymy tam również tradycyjne stroje ludowe, z przewagą białego koloru, narzędzia oraz małe izby sypialne na piętrze.

 

 REKLAMA

Przeczytaj także