REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

W drewnianej osadzie drwali i pasterzy

W drewnianej osadzie drwali i pasterzy

Obok słynnej

piramidy Cheopsa i Wielkiego Muru Chińskiego znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o dzielnicy Ružomberku Biały Potok (Biely Potok), stanowiącej punkt wyjścia do jednej z najpopularniejszych słowackich osad Wlkoliniec. 

vlkoliniec2

Osada, wspominana po raz pierwszy w roku 1376, jako jedyna wieś na Słowacji nie została naruszona przez nową zabudowę i jest unikalnym urbanistycznym zespołem zabudowań ludowych. Na podstawie badań komparatystycznych ICOMOS (Międzynarodowa Rada Zabytków i Zespołów Zabytków) została uznana za najlepiej zachowaną osadę tego typu w Łuku Karpackim. Pierwotnie należała ona do drwali, pasterzy i rolników. 

Swój urok Vlkolinec zawdzięcza tradycyjnej, drewnianej zabudowie pochodzącej głównie z XIX wieku. Miejscowość składa się z 45 domów, których ściany pokryto gliną i pomalowano w pastelowe barwy, a dachy kryto gontem. Wnętrze każdego z nich to trzy pomieszczenia: przedsionek, komora i pokój. Rolę kuchni pełni przedsionek, gdzie przed laty znajdował się ogromny piec z zapieckiem. Domy nie mają piwnic, ponieważ zwykle te były budowane osobno, na podwórkach. Jedynym murowanym budynkiem jest kościół, który posiada drewnianą dzwonnicę.

vlkoliniec3

Wlkoliniec jest typowym przykładem dwurzędowej podłużnej wsi z długimi podwórzami. Mniej więcej w środku osada dzieli się na dwie ulice. Jedna z nich prowadzi do barokowo-klasycystycznego, rzymskokatolickiego Kościoła Zjawienia Panny Marii z roku 1875, druga, bardziej stroma, kieruje się ku zboczu góry Sidorovo (1 099 m).

Pośrodku osady stoją dwa najczęściej fotografowane obiekty Wlkolińca – stojąca na kamiennej podstawie dwupiętrowa zrębowa dzwonnica z roku 1770 oraz zrębowa studnia z roku 1860. Wśród obiektów chronionych znajduje się także 45 drewnianych chat z podwórzami, które pochodzą z XVIII wieku. Kiedyś dwa razy w roku budynki pokrywane były niebieską, różową i białą farbą wapienną.

Typowym przykładem miejscowego domu jest dom rolnika – jedna z ekspozycji Muzeum Liptowa w Ružomberku. Zbudowany w 1886 roku obiekt udostępniono zwiedzającym w roku 1991. Zachowany pierwotny podział budynku oraz wyposażenie jego wnętrza stanowi wierny obraz sposobu życia mieszkańców osady na końcu XIX i na początku XX wieku. Pozostałe obiekty w rezerwacie zabytków Wlkoliniec są zamieszkałe, mieszka w nich łącznie 30 osób.

vlkoliniec4

Wlkoliniec tworzy część Parku Narodowego Wielka Fatra. Prowadzi tędy trasa rowerowa, a właściciele wielu drewnianych chat oferują turystom noclegi. Latem odbywa się tu wiele imprez, wśród nich na przykład „Niedziela w Wlkolińcu“, odbywająca się zawsze na początku sierpnia.

-______________________

slovakia.travel

 REKLAMA

Przeczytaj także