REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Miasto ogrodów, zabytków i... piwa!

Miasto ogrodów, zabytków i... piwa!

Jedno z najpiękniejszych miast

w Europie. Miasto muzyki (nie tylko klasycznej) i sztuki, którą spotyka się tutaj na każdym kroku, miasto parków i ogrodów, ale też miasto, gdzie warzy się i pije najlepsze na świecie piwo.Praga to stolica i największe miasto Czech. Położone jest w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad rzeką Wełtawą. Ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki, turystyczny i kulturalny o znaczeniu międzynarodowym

W Pradze mieszka ponad 1,2 mln osób. Miasto ma 496 km² powierzchni i podzielone jest na dziesięć obwodów, które z kolei dzielą się na dzielnice.

W 1992 zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, z tego względu corocznie odwiedzają ją tłumy turystów. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii.

pragapixa2

Pełna jest zabytków! Warto odwiedzić  Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta), Złota Uliczka, Malá Strana – pełna kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek, Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy, Ratusz Staromiejski (XIV wiek) na Staroměstské náměstí, Most Karola, ściana Johna Lennona, wieża telewizyjna z platformą widokową, w dzielnicy Zizkov, liczne zabytkowe piwiarnie np. U Fleků, U Kocoura czy U sv. Tomaše, „Tańczący dom” nad Wełtawą, Teatr Narodowy w Pradze, stadion Strahov, ogród zoologiczny i ogrody botaniczne.

Praga, tak jak zresztą całe Czechy, znana jest z knedli, czyli ciasta na bazie ziemniaków bądź mąki pszennej, które najczęściej podaje się z mięsnym gulaszem.  Nie możemy również zapomnieć o tradycyjnym, znanym na całym świecie czeskim piwie, np. Radegaście.

 REKLAMA

Przeczytaj także