REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Kaplica niczym dworek z góralskim klimatem
Fot: diecezja.pl

Kaplica niczym dworek z góralskim klimatem

Nazwa

"Jaszczurówka" pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali "jaszczurami". Kaplica na Jaszczurówce w Zakopanem. Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego   fundacji rodziny Uznańskich projektował Stanisław Witkiewicz (1851-1915). Pisarz, malarz, historyk sztuki i działacz społeczny. Budowę kaplicy rozpoczęto w roku 1904, a ukończono dwa lata później. Przy realizacji projektu współpracowali: inż. Blacha i miejscowi górale, mistrzowie siekiery i dłuta.  Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską.

kaplicawnetrze

Po obu stronach ołtarza są dwa kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce.

W latach 50-tych XX wieku wyposażono kaplicę w dwa ołtarze boczne: Matki Bożej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej namalował na szkle Jan Jachimiak, a miejscowi górale wyrzeźbili w drewnie dębowym wiszący żyrandol. 

kaplicawnetrze1 W trudnych latach dla kościoła w Polsce (1977-1983) ks. Jan Kowalik, proboszcz parafii na Olczy podjął trud zbierania ofiar, by przeprowadzić kapitalny remont walącej się kaplicy. Dzięki jego wysiłkom ten cenny zabytek został uratowany. Od roku 1984 kaplica znajduje się pod opieką Księży Marianów z parafii na Cyrhli. W jej podziemiach corocznie organizowane są wystawy sztuki ludowej.

Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce reprezentuje styl zakopiański. Kryta gontem jednonawowa drewniana świątynia zbudowana bez użycia gwoździ wchodzi w skład małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz zobaczyć można przypominający góralską chatę ołtarz główny oraz wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza witraże przedstawiające Matkę Boską Częstochowską i Ostrobramską, a także herby Polski i Litwy.  Figura Chrystusa Frasobliwego nad wejściem oraz dwa ołtarze są dziełem Józefa Janosa z Dębna, a malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej wykonał Józef Jan Jachymiak. W podziemiach urządzono ekspozycję religijnej sztuki ludowej.

Kaplica powstała w latach 1905-1907 z fundacji właścicieli dóbr w Szaflarach, Uznańskich. Wzniesiono ją na terenie należącym do Tatrzańskiego parku Narodowego. Świątynia stanowi filię parafii W Toporowej Cyrhli i od 1983 roku opiekują się nią tamtejsi księża marianie.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku kaplicę poddano szeroko zakrojonym pracom remontowym.

 REKLAMA

Przeczytaj także