REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Śląskie: trzecia ofiara koronawirusa w regionie; 22 nowe przypadki zakażenia

Śląskie: trzecia ofiara koronawirusa w regionie; 22 nowe przypadki zakażenia

75-letni mieszkaniec Bytomia to trzecia w woj. śląskim i 19. w Polsce ofiara koronawirusa.
 
Mężczyzna zmarł w sobotę wieczorem w bytomskim szpitalu - podał Śląski Urząd Wojewódzki. W niedzielę rano poinformowano o 22 nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich już 187.

Zmarły w Bytomiu 75-letni pacjent cierpiał też na inne schorzenia, podobnie jak dwaj inni zarażeni koronawirusem mężczyźni, zmarli wcześniej w woj. śląskim.

Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wśród 22 osób, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono w niedzielę, jest m.in. 9 osób z powiatu cieszyńskiego, które zaraziły się w swoim miejscu pracy - to przede wszystkim pracownicy miejscowego sanepidu, zamkniętego w ubiegłym tygodniu, gdy wśród pracowników wykryto pierwsze przypadki zakażenia. Wszyscy chorzy przebywają w swoich domach, w dobrym stanie.

Również większość spośród pozostałych zarażonych pozostaje w izolacji domowej; inni są w szpitalach, m.in. w Częstochowie i Tychach. Stan jednej osoby jest poważny. "W ciężkim stanie jest kobieta z powiatu tarnogórskiego, hospitalizowana w szpitalu w Blachowni. Sanepid ustala źródło jej zakażenia" - poinformowała rzeczniczka.

W tyskim szpitalu leczony jest mężczyzna z powiatu cieszyńskiego, który zakaził się od osoby chorej. W podobny sposób zaraziła się starsza kobieta hospitalizowana w Częstochowie; jej stan lekarze określają jako średni. Inna kobieta z okolic Częstochowy, u której także wystąpiły objawy zakażenia, może leczyć się w domu – obie panie uczestniczyły wcześniej w spotkaniu towarzyskim - prawdopodobnie wówczas doszło do zarażenia.

Trzy osoby, u których potwierdzono infekcję, były w kwarantannie po powrocie z zagranicy - to mężczyzna z okolic Gliwic, który wrócił z Hiszpanii, oraz katowiczanin, który był niedawno w Anglii. W czasie kwarantanny pojawiły się u nich objawy zakażenia, a testy na obecność koronawirusa dały dodatnie wyniki. Po powrocie z zagranicy w kwarantannie przebywał też młody mężczyzna z powiatu bielskiego - również u niego testy dały dodatni wynik. Natomiast w kwarantannie domowej po kontakcie z zakażoną osobą był bytomianin, u którego następnie potwierdzono infekcję.

Inni zarażeni to m.in. leczony w domu mężczyzna z Katowic oraz kobieta z powiatu kłobuckiego, która miała kontakt z osobą chorą w izolacji domowej; w efekcie pojawiły się u niej wyraźne objawy Covid-19. W dobrym stanie jest młoda kobieta z okolic Bielska-Białej, zakażona przez kontakt z innym chorym.

Wraz z przypadkami, o których poinformowano w niedzielę, w woj. śląskim jest już 187 osób z potwierdzonym koronawirusem. Trzy zmarły, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowane są 123 osoby, blisko 14,5 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a niespełna 7,8 tys. nadzorem sanitarnym. Do sobotniego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa blisko 3 tys. pobranych próbek; najnowsze dane dotyczące ilości wykonanych w regionie testów nie są jeszcze znane.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę rano, że w kraju zakażenie koronawirusem badania potwierdzono u 79 kolejnych osób. Łącznie jest ich obecnie w Polsce 1717. 19 osób zmarło.

(PAP)

autor: Marek Błoński

 REKLAMA

Przeczytaj także