REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Z dołu do góry, czyli czarodziejski Żar
Fot: wikipedia.org

Z dołu do góry, czyli czarodziejski Żar

Góra Żar (761 m n.p.m.)

to jeden z bardziej popularnych szczytów, górujący ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim.

Do podnóża Góry Żar można dojechać samochodem (do końcowych parkingów położonych ponad szkołą szybowcową, parkingi płatne) z Międzybrodzia Żywieckiego lub wejść pieszo czerwonym szlakiem od strony Porąbki. Z parkingów można na sam szczyt wjechać kolejką, złożoną z dwóch tramwajów, które mijają się w połowie drogi, jeden podąża na dół, drugi w górę na szczyt.

zar2

Na szczycie powita nas piękna panorama okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (udostępnionej do zwiedzania: 33/ 866-10-57). Również na szczycie działa tor saneczkowy, są trasy rowerowe i punkty z gastronomią. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem.

Natomiast na wysokości parkingu, z bliska często oglądać można szybowce i samoloty wyciągające je w powietrze, bowiem istnieje tu szkoła szybowcowa, a nawet organizowane są zawody.

Żar jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką wraz z Jeziorem  Żywieckim wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i  Śląskiego oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły, Grupę Magurki Wilkowieckiej. 

Czarodziejska Góra

Fenomen Góry Żar polega na tym, że zaparkowane samochody  lub inne przedmioty zdają się same poruszać pod górę pozornie łamiąc prawa fizyki.  

Nietypowe zjawiska zachodzące na magicznych górkach doczekały się wielu wyjaśnień. Niektóre hipotezy próbują tłumaczyć efekt anomalią magnetyczną, mniejszym przyciąganiem ziemskim, bogatymi złożam ferromagnetykówi. Teorie o paranormalnych i niewyjaśnionych właściwościach magicznych górek są w dużej mierze popularyzowane przez przewodniki turystyczne, by przyciągnąć turystów.

Badania wielu naukowców, dowodzą, że jest to złudzenie techniczne.  Brak punktów odniesienia na horyzoncie a także drzewa pochylone nieco ku ziemi sprawiają, że człowiek postrzega drogę jako idącą pod górę, choć w rzeczywistości jest ona opadająca. 

 REKLAMA

Przeczytaj także