REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

Jelenie gody, czyli rykowiska czas [ZDJĘCIA]
Fot: Robert Wierzbicki

Jelenie gody, czyli rykowiska czas [ZDJĘCIA]

 
Trwa jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki może podarować nam przyroda.
Jelenie gody, czyli rykowisko. Ryczące głosy jeleni, poszukujących partnerki do rozrodu, stają się źródłem niezapomnianych przeżyć. Gdy do tego dodamy jeszcze trzask ścierających się poroży - emocje są gwarantowane.
 
Czym są jelenie gody?
Okres, o którym mowa, rozpoczyna się w drugiej połowie września. Byki i łanie osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia, ale do rozrodu przystępują zwykle samce powyżej 5 roku życia (najczęściej byki w wieku od 7. roku życia wzwyż). Długo trzeba czekać na dojrzałośc tych osobników, poniewaz łanie swoje pierwsze potomstwo wydają na świat w wieku 3 lat. Po prawie 8 miesiącach ciąży na świat przychodzi zazwyczaj jedno młode. Kiedy tylko młode są zdolne do wędrówki za matką, co następuje po kilku dniach od narodzin, razem z nią dołączają do stada. Żółtawobiałe plamki na bokach i grzbiecie młodych zanikają jesienią. Cielęta żywią się mlekiem matki aż przez 8-10 miesięcy, pozostając przy niej do trzeciego roku życia.
Rykowisko jelenie trwa 3 do 4 tygodni. Ciekawostką jest to, iż podczas całego czasu godów, jelenie w ogóle nie jedzą, jedynie piją wodę. Tracą przez ten czas około 20 % masy swojego ciała. Dopiero po rykowisku byki regenerują swoje siły i odzyskują utraconą masę
 

Przeczytaj także

 REKLAMA