REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

W żywym skansenie, czyli dom z jednej jedli
Fot: paryzanka.pl

W żywym skansenie, czyli dom z jednej jedli

 Ten żywy skansen

to prawdziwy unikat. Wjeżdżamy jak do innego świata. Oko przyciągają bowiem zabytkowe  XIX-wieczne drewniane chaty w stylu podhalańskim.Rozciągająca się wzdłuż drogi zabudowa przyciąga wzrok ozdobnymi werandami, starą konstrukcją, grubymi belkami, z których zbudowane są ściany. Zabytkowa część Chochołowa ciągnie się wzdłuż głównej drogi prowadzącej przez wieś: od figury św. Jana Nepomucena aż po Muzeum Powstania Chochołowskiego.

choch2

                                                                                              drewnianamalopolska.pl

Dlaczego żywy skansen? 

Bo w tych zabytkowych domach wciąż mieszkają górale, choć życie w zabytkowych wnętrzach  wiąże się z problemami. Bez zgody i nadzoru konserwatora nie można niczego przerabiać i remontować. Konserwatorską ochroną Chochołów obięty jest od lat 50 XX wieku. Dzięki temu udało się częściowo zapobiec wymianie gontu na blachę i blachodachówkę, które niszczą estetykę zabytkowej tkanki wsi.

Co roku na wiosnę gaździny z Chochołowa dokładnie szorują zewnętrzne ściany swoich domów. Tak pielęgnowane drewno zachowuje jasny kolor,ale chaty przyciągają wzrok nie tylko piękną barwą.Zabieg ten wykonywany jest na wysokość zasięgu ręki, dlatego też dolne partie domów różnią się często kolorem od tych wyższych.

  Najciekawszym zabytkiem Chochołowa jest chata z jednej jedli. Znajduje się pod numerem 24, ale nie przy samej szosie. Przednią ścianę  tej chaty zbudowano z jednego ogromnego pnia jodły. Do dziś na ścianach można zobaczyć znaki i krzyżyki wycięte w drewnie przez budowniczego - symbole miały chronić dom przed złymi mocami. Dom ten został zbudowany w 1864 r. Jego właścicielem był Andrzej Kojs.

choch1

                                                                                                 wikipedia.pl

 

Tradycyjna regionalna chata miała układ symetryczny. Z lewej strony sieni była izba czarna, użytkowana jednocześnie jako kuchnia, spiżarnia i sypialnia dla całej rodziny - tu znajdował się piec,co powodowało osmolenie ścian.Z prawej strony była izba, pozbawiona paleniska, zwana białą - pomieszczenie używane wyłącznie od święta. Przechowywano tam między innymi odświętne ubrania i cenniejsze sprzęty.Dziś taki podział domu nie funkcjonuje. Dostosował się do współczesnych zwyczajów i technologii

 REKLAMA

Przeczytaj także