REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

''Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze''

''Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze''

Choć mają magiczną

moc przyciągania, niekiedy pokazują swoje groźne oblicze. Czasem jednak ofiarami gór zostają zbyt lekkomyśi turyści. Najwięcej chyba miejsc pamięci o tych, którzy w górach pozostali, znajduje się na Słowacji. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze 

To symboliczny cmentarz położony w  w paśmie górskim Małej Fatry.  Cmentarz wybudowała słowacka Horska sluzba. Został otwarty i poświęcony 25 lipca 1998 roku, jako czwarty tego typu na terenie Słowacji.  W momencie otwarcia znajdowały się na nim  aż 52 tabliczki upamiętniające ofiary gór z lat 1957 - 1997 oraz tablica poświęcona 14 mieszkańcom osady Stefanowa, którzy w 1848 roku zginęli w wyniku powodzi. Od 1998 roku nowe tabliczki z nazwiskami (tylko tych osób, które są "bezpośrednimi ofiarami" Małej Fatry) umieszczane są na drewnianych słupkach.

W niewielkiej kapliczce znajduje się napis Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze). W dniu 1 listopada  odprawiane jest tu nabożeństwo. 

tatrycment

Cmentarz pod Osterwą

Symboliczny cmentarz pod Osterwą  znajduje się w dolinie Mięguszowieckiej w słowackich Tatrach Wysokich. O groźnym obliczu gór przypominają tablice upamiętniające ok. 300 osób, które zginęły na całym świecie.

Pomysł utworzenia symbolicznego cmentarza wysunął w roku 1922 malarz i miłośnik gór, Otokar Štafl. Zrealizował go z pomocą Klubu Czechosłowackich Turystów (KČST, później KSTL) w limbowym gaju pod Osterwą w latach 1936-40. W 1936 r. postawiono tu kapliczkę, a jej oficjalne otwarcie odbyło się 11 sierpnia 1940 r. 

Jest też na cmentarzu tablica poświęcona pamięci 24 pasażerów samolotu, który w 1944 rozbił się na Zadnim Gerlachu. Na pokładzie maszyny znajdowali się Słowacy i Rosjanie, którzy lecieli na pomoc słowackiemu powstaniu narodowemu. Tablicę uzupełnia kawałek ze śmigła rozbitego samolotu.

To te największe tragedie upamiętnione na cmentarzu. Można na nim znaleźć także i te przypominające o ratownikach TOPR, którzy oddali życie, ratując innych. 

 

Fot: Wikipedia.pl

 REKLAMA

Przeczytaj także