REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Góra na weekend, czyli Mała Fatra
Fot: wikipedia.pl

Góra na weekend, czyli Mała Fatra

 Krywańska Mała Fatra

od dawna przyciągała uwagę ludzi – na początku byli to pasterze, poszukiwacze minerałów, myśliwi, ale i wędrowcy zwabieni pięknem tutejszej przyrody. Mała Fatra małą jest jednak tylko z nazwy. W rzeczywistości to całkiem spory Park Narodowy, który ze swoją piękną, zachowaną i różnorodną przyrodą należy do najcenniejszych terenów w Słowacji.

fatraslovakiat

                                                                                                            slovakia.trave.pl

W okresie panowania Bolesława Chrobrego tereny te (wraz z całą Słowacją) należały do państwa polskiego, utracił je jego syn Mieszko II. Dziś, by zwiedzić to piękne miejsce, musimy sie udać w Karpaty Zachodnie, 25 km od Żiliny. 

  Powierzchnia samego terytorium Parku Narodowego (NP) Mała Fatra wynosi 22 630 ha, ochronne pasmo ma powierzchnię 23 262 ha. Jest najbardziej na zachód wysuniętym podstawowym pogórzem w ramach systemu karpackiego z wielką różnorodnością reliefu i 1 400 metrową różnicą wysokości na stosunkowo małej powierzchni. Leży w powiatach: Żylina, Martin, Rużomberk, Dolny Kubin. W celu zachowania najcenniejszych i najbardziej zagrożonych biotopów i rodzajów terytorium Parku Narodowego było włączone do systemu obszarów chronionych Natura 2000 jakoterytorium europejskiego znaczenia i chroniony ptasi obszar Mała Fatra, w ramach którego chronionych jest 26 typów biotopów, 6 rodzajów roślin i 29 rodzajów zwierząt europejskiego znaczenia. Zakres terytorialny Zarządu NP Mała Fatra to 8 projektowanych obszarów europejskiego znaczenia – Mała Fatra, Varinka, Kozol, Klak, część rzeki Orawa, Zazriwskie lazy, Moczar i Szujskie torfowisko.

Park Narodowy Mała Fatra (Národný park Malá Fatra) znajduje się na położonym najbardziej na zachód słowackim pogórzu. Do jego najwiekszych zalet należą wąwozy, szczyty skalne, a także aktywny turystycznie grzebień górski.

Dzięki niezwykłemu pięknu przyrody oraz bogactwu gatunków roślin i zwierząt krywańska część Małej Fatry była w roku 1967 ogłoszona krainą chronioną, a w roku 1988 Parkiem Narodowym Mała Fatra. Zajmuje powierzchnię 226 km2. Pasmo znajdujące się pod ochroną ma powierzchnię 233 km2.

Głównym przedmiotem ochrony są tereny z różnorodną geologiczną budową i wyraźnie członkowatymi, rozmaitymi formami reliefu, bogactwem biocenoz, wyjątkową florą i fauną, leśnymi i górskimi kompleksami. Pod ochroną są tu między innymi kosodrzewiny, cenne rośliny (goryczka Klusjusa, jaskier alpejski) i zwierzęta drapieżne, takie jak wilk, ryś i niedźwiedź. Kierownictwo parku narodowego mieści się w miejscowości Varíne.

Najczęściej odwiedzane są wodospad Šútovský vodopád, Horné Diery i Dolné Diery, a z wierchów Mały Rozsutec, Wielki Rozsutec i Wielki Fatrański Krywań. 

Idealnymi punktami wyjściowymi są Terchowa (Terchová),  Wratna (Vrátna) i Stefanowa (Štefanová).

 

W Parku Narodowym Mała Fatra lasy zajmują 70 % powierzchni, a sama Mała Fatra Swoją budową geologiczną bardzo przypomina Tatry Zachodnie. 

__________________

Ewa Jeremicz

 

 

 REKLAMA

Przeczytaj także