REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Gdy diabeł piaskiem sypnął...
Fot: pustyniabledowska.pl

Gdy diabeł piaskiem sypnął...

Nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko,

by skosztować prawdziwej Sahary. Jedyna bowiem pustynia w Polsce, a zarazem największa w Europie,  leży nieopodal Olkusza i ma obszar 32 km. Pustynia Błędowska. 

 Latem na "polskiej Saharze" jest naprawdę gorąco, a temperatura potrafi sięgnąć nawet 70 stopni. Jak na pustynię przystało - zdarzają się na niej zjawiska fatamorgany. To dlatego nad Pustynią Błędowską mogły szaleć burze piaskowe, obserwowano zjawisko fatamorgany i wędrujące wydmy.

pustynia1

 

Według jednej z hipotez Pustynia Błędowska - największa w Europie połać piasku - jest pochodzenia lodowcowego. Ale według ludowego podania stworzył ją diabeł, który lecąc z workiem piachu rozpruł go o czubek kościelnej wieży. Inna legenda głosi, iż w dalszym ciągu to dzieło diabła, który chciał zasypać olkuską kopalnię srebra. 

Prawda jest jednak taka, Pustynię Błędowską stworzyli ludzie, wycinając drzewa pod budowę szybów  do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150km2.

W latach 60-tych XX wieku pustynia została obsadzona sosną pospolitą, dębem czerwonym oraz wierzbą kaspijską w celu ustabilizowania piasków.

Obecnie podejmuje się działania mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru poprzez karczowanie sukcesywnie zarastających drzew. W 2010 roku rozpoczął się program „Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy” realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, w ramach którego przez pustynię zostanie wyznaczona ścieżka przyrodnicza o długości 12 km, odkrzewione oraz oczyszczone z niewybuchów, usunięty zostanie muł z 10 ha. Na pustyni prowadzony będzie także wypas zwierząt, co ma zapobiegać jej zarastaniu[

Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon.. Na Pustyni Błędowskiej została częściowo zrealizowana ekranizacja "Faraona" Bolesława Prusa.

 REKLAMA

Przeczytaj także