REKLAMA

 REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

Fatimskie czuwanie w górskiej kaplicy
Fot: parafiastecowka.pl

Fatimskie czuwanie w górskiej kaplicy

Ta piękna górska kaplica na obszarze parafii

pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej  została wzniesiona w latach 1957-1958 przez miejscowych cieśli. Kaplica na Stecówce. 

 Kościół ten został wzniesiony na malowniczym górzystym terenie. Miejsce to ma upamiętnić objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie miały miejsce w 1917 roku w portugalskiej miejscowości Fatima. Kościółek budowali mieszkańcy okolicznych przysiółków: Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki.

Kościół spłonął w nocy z 2 na 3 grudnia 2013 roku. 13-14 grudnia 2013 r. zostało uporządkowane pogorzelisko, a w sierpniu, po wielu miesiącach czekania na niezbędne formalności, w końcu ruszyła odbudowa kościółka. 

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce miał zawsze szczególne znaczenie, nie tylko dla mieszkańców parafii, czy też Trójwsi Beskidzkiej, ale także przybywających tu licznie gości. Pierwotnie, ze względów politycznych budowany niemalże w tajemnicy jako „owczarnia” przez mieszkańców okolicznych przysiółków: Stecówki, Leszczyny, Pietroszonki, Skały, Łączyny, Filipionki, Murzynki i Mlaskawki, stał się symbolem wiary miejscowej ludności. Wezwanie jakie otrzymał przy poświęceniu, w bezpośredni sposób nawiązywało do pasterskich tradycji polany Stecówka, na której został wybudowany. Miejsce to ma bowiem upamiętniać objawienia Najświętszej Marii Panny, jakie wydarzyły się w roku 1917 w portugalskiej miejscowości Fatima. Świątynia parafialna usytuowana jest w pięknym górzystym terenie, tuż przy Głównym Szlaku Beskidzkim, za sprawą czego stała się niezwykle popularna wśród turystów, ciesząc ich oczy zarówno architekturą, jak i wyposażonym przez lokalnych artystów wnętrzem.

Z miejscem tym, w ten lub inny sposób związanych było i nadal jest wielu artystów i muzyków, zwłaszcza tych rozmiłowanych w lokalnym folklorze. Wszystkie te przesłanki sprawiły, że przy odbudowie zniszczonego obiektu postanowiono w możliwie wielu aspektach odwołać się do wcześniejszego wyglądu kościoła, a także tradycji regionu, jednocześnie respektując aktualne prawo budowlane i względy bezpieczeństwa. Inicjatywę odbudowy wsparli nie tylko sami parafianie i władze Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ale także liczne grono miłośników turystyki górskiej, folkloru oraz środowisko artystyczne, w tym od lat związany ze Stecówką Józef Skrzek, Józef i Joszko Brodowie, Kapela „Wałasi”, Zespół Regionalny „Istebna” i wielu innych. Na rzecz odbudowy kościoła zorganizowano kilka koncertów charytatywnych i zbiórek pieniędzy.

Od sierpnia 2014 r. do listopada 2016 r. trwała jego odbudowa. Pierwsza Msza św. w nowym kościele została odprawiona 27 XI 2016 r.

Odbudowana świątynia wpisana jest na  Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego.

 

 stecowka1

                                                                                                  istebna.eu

 REKLAMA

Przeczytaj także