REKLAMA

Razem budujemy wspólną przyszłość 4

REKLAMA

pracaEL 600x245 beskidlive

W trzech państwach jednocześnie, czyli Trójstyk
Fot: Jacek Kohut/istebna.eu

W trzech państwach jednocześnie, czyli Trójstyk

Stać w

trzech państwach jednocześnie? W Polsce punktów styku granic mamy aż sześć, z tego ten nam najbliższy to Trójstyk. 

W należącym do miejscowości Jaworzynka przysiółku Trzycatek zbiegają bowiem się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Stoją tu trzy słupy dwumetrowej wysokości, wykonane z jasnoszarego granitu, z nazwami trzech państw.

 trojstykjacekkohut2

                                                                                                          Fot: Jacek Kohut/istebna.eu

Jak tam trafić?

Wystarczy wybrać się na wycieczkę bądź ze słowackiej wsi Čierne zielonym szlakiem (2km) lub żółtym szlakiem z polskiej Jaworzynki (1 km) albo dwa kilometry żółtym szlakaiem z czeskiej Hrčavy. Trójstyk jest dobrze dostępny nie tylko dla pieszych, ale i dla rowerzystów. Z czeskiej i polskiej strony jest wygodne dojście również dla turystów z wózkami, a końcowy odcinek na czesko-polskiej granicy dostępny jest także dla osób z niepełnosprawnościami. Z czeskiej i polskiej strony droga jest oświetlona, tak więc na Trójstyk możecie bezpiecznie wyruszyć również wieczorem. Na miejscu odwiedzający mogą odpocząć w drewnianych wiatach, po słowackiej stronie z paleniskiem. Trójstyk stale się rozwija.

Sam punkt styku trzech granic jest oznaczony małym monolitem, a znajdziecie go w korycie potoku głębokim na 8 m i szerokim na 34 m. Na czeskiej, polskiej i słowackiej stronie wytyczone są trzy 240 cm wysokie granitowe monolity tworzące trójkąt nad wspomnianym punktem trójstyku. 

trojstyk5

Nieco historii...

Trójstyk beskidzki powstał w 1993 r., po rozpadzie Czechosłowacji. Sam punkt zbiegu trzech granic znajduje się w korycie strumienia nad którym możemy przejść niewielkim mostkiem. Ciekawostką są aż trzy nazwy wspomnianego strumienia, który ma polską nazwę Wawrzaczowy Potok, czeską – Kubankowski Potok , a na Słowacji nazywany jest Potokiem Gorylów.

W rejonie tym leżą trzy wsie. Każda znich na terenie innego kraju. W Polsce jest to Jaworzynka, po słowackiej stronie Czerne oraz niewielka miejscowość Herczawa w Republice Czeskiej. Herczawa była kiedyś częścią Jaworzynki i po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. przypadła Polsce, jednak na prośbę mieszkańców, w 1924 r. Liga Narodów przyznała Herczawę Czechosłowacji. Trójstyk leży w bardzo ładnym miejscu, wśród niewysokich wzniesień południowej części Beskidu Śląskiego. Od polskiej strony wiedzie tutaj wygodny chodnik, a wokół tego miejsca ustawiono ławeczki i altanki. Dojście z Jaworzynki do punktu zetknięcia się trzech granic zajmuje ok. 10-15 min. szlakiem żółtym. 

 REKLAMA

Przeczytaj także